“Standardy międzynarodowe – Tworzenie globalnego zaufania” – hasło przewodnie 42 Światowego Dnia Standardów

“Standardy międzynarodowe – Tworzenie globalnego zaufania” – hasło przewodnie 42 Światowego Dnia Standardów (2011-10-04)


Każdego roku, 14 października, obchodzony jest Światowy Dzień Standardów, aby oddać cześć wysiłkom tysięcy ekspertów na całym świecie, którzy współpracując z Międzynarodową Komisją Elektrotechniczną (IEC), Międzynarodową Organizacją Normalizacyjną (ISO) oraz Międzynarodowym Związkiem Telekomunikacyjnym (ITU) opracowują Standardy Międzynarodowe ułatwiające handel oraz rozpowszechnianie wiedzy i postępów technologicznych.


Przesłanie tegorocznego Światowego Dnia Standardu brzmi “Standardy międzynarodowe – Tworzenie globalnego zaufania”. Podpisali się pod nim liderzy trzech głównych międzynarodowych organizacji normalizacyjnych tworzących World Standards Cooperation (WSC): dr Klaus Wucherer – Prezes IEC, dr Boris Aleshin – Prezes ISO oraz dr Hamadoun Touré – Sekretarz Generalny ITU.


Tegoroczne przesłanie podkreśla, że standardy międzynarodowe dla produktów i usług umacniają jakość, dbałość o ekologię, bezpieczeństwo, wiarygodność, interoperacyjność, wydajność i skuteczność. Dają one bowiem wytwórcom pewność, że ich produkty i usługi posiadają zdolność do podbijania światowych rynków dzięki temu, że działają w sposób prawidłowy na całym świecie.


Dzieje się tak, ponieważ standardy międzynarodowe zapewniają interoperacyjność, gwarantując jednocześnie, że użytkownicy mogą otrzymać jednakową usługę, gdziekolwiek pojadą. Standardy międzynarodowe zapewniają w&nbspten sposób korzyści jednakowo konsumentom, wytwórcom oraz dostawcom usług. Ważne jest również to, że&nbspw krajach rozwijających się powyższe przyspiesza rozpowszechnienie nowych produktów i usług oraz stymuluje rozwój ekonomiczny.


W dzisiejszym świecie spodziewamy się, że rzeczy będą działać w oczekiwany przez nas sposób” – przyznało trzech liderów. “Oczekujemy, że podnosząc telefon będziemy w stanie natychmiast połączyć się z każdym telefonem na naszej planecie. Oczekujemy, że będziemy w stanie połączyć się z Internetem i w mgnieniu oka uzyskać dostęp do najnowszych informacji. Kiedy chorujemy, polegamy na sprzęcie medycznym, a kiedy prowadzimy samochody – na układzie napędowym, sterowania i hamulcowym. Oczekujemy również, że będziemy chronieni przed awarią zasilania elektrycznego oraz skutkami zanieczyszczeń“.


Przewodniczący IEC, ISO oraz ITU podkreślili, że standardy międzynarodowe tworzą globalne poczucie pewności, dodając: “W istocie, jednym z kluczowych celów standaryzacji jest zagwarantowanie poczucia zaufania. Systemy, produkty oraz usługi działają w sposób przez nas oczekiwany z uwagi na zasadnicze cechy określone w&nbspmiędzynarodowych standardach, które ich dotyczą“.


Ponadto, o czym warto pamiętać, standardy międzynarodowe tworzą atmosferę pewności również dlatego, że opracowywane są w środowisku otwartości i przejrzystości, w który to proces może zaangażować się każdy zainteresowany (…)

Zapraszamy do zapoznania z naszą ofertą dotyczącą systemów zarządzania opartych o standardy międzynarodowe

Źródła:

  1. Opracowano na podstawie: International standards – confidence globally – 42nd World Standards Day – 14 October 2011, www.iso.org.

UWAGA:
Niniejszy tekst jest tłumaczeniem tekstu dostępnego na oficjalnej stronie Międzynarodowego Komitetu Normalizacyjnego (ISO) pod adresem: www.iso.org. Zgodnie z art. 2 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz.U. 1994 Nr 24 poz.83) niniejsze tłumaczenie jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego. Dlatego wszelkie jego rozpowszechnianie we fragmentach lub całości bez podania źródła i autora jest niezgodne z prawem.


 
 

Back to Top