SA8000 – Social Accountability 8000 (SA8000® Standard) Odpowiedzialność Społeczna
SA8000 (Social Accountability 8000) jest międzynarodową normą określającą odpowiedzialność społeczną Organizacji (CSR – Corporate Social Responsibility). Powstała na bazie standardów obejmujących prawa człowieka i prawa pracownicze, takie jak: Powszechna Deklaracja Praw Człowieka ONZ, Konwencja Narodów Zjednoczonych, Konwencja Praw Dziecka i Konwencja Międzynarodowej Organizacji Pracy. Nawiązuje również do norm z zakresu jakości (ISO 9001), środowiska (ISO 14001) i BHP.
Norma została stworzona z myślą o przedsiębiorstwach dowolnej branży z całego świata, stąd jej uniwersalny charakter i elementarne warunki wstępne, obejmujące prawa człowieka i prawa pracownicze, które różnić się mogą w zależności od państwa.
Główny element SA8000 stanowi koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR – Corporate Social Responsibility), uwzględniająca aspekty społeczne i ekologiczne w zarządzaniu przedsiębiorstwem oraz wszystkie inne czynniki, które mogą dotykać pracownika danej firmy. Oznacza to, że biznes za sprawą normy staje się etyczny.
Przed przystąpieniem do wdrażania i certyfikacji normy Organizacja powinna upewnić się, że podstawowe prawa człowieka i prawa pracy będą przestrzegane, a kierownictwo z tego tytułu weźmie na siebie odpowiedzialność.
Standardy certyfikowania zostały ujęte w taki sposób, że są mierzalne, przejrzyste i weryfikowalne. Obejmują one 9 obszarów:
Praca dzieci
zakaz zatrudniania dzieci (każda osoba poniżej 15 roku życia), umożliwienie im edukacji oraz rozwoju
Praca przymusowa
zatrudnienia pracownika nie może opierać się na składaniu depozytów ani zatrzymywaniu oryginałów dokumentów tożsamości
Bezpieczeństwo i Higiena Pracy
zapewnienie pracownikom bezpiecznych warunków środowiska pracy
zapobieganie potencjalnym wypadkom, wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym
minimalizowanie lub eliminowanie przyczyn zagrożeń
ocena ryzyka zawodowego dla młodych, przyszłych i karmiących matek
zapewnienie środków ochrony indywidualnej
zapewnienie pierwszej pomocy w przypadku urazu związanego z wykonywaniem pracy
Wolność zrzeszania się i rokowania układu zbiorowego
pracownicy powinni mieć wolność i swobodę w tworzeniu Organizacji pracowniczych i przynależeniu do nich
organizacja nie dyskryminuje, nie nęka, nie zastrasza, nie prowadzi działań odwetowych ze względu na przynależność do związku zawodowego
Dyskryminacja
nie może być działań dyskryminacyjnych ze względu na jakikolwiek czynnik, który mógłby stanowić powód dyskryminacji np. różnice rasowe, religijne i inne. Wszyscy powinni być traktowani jednakowo
Praktyki dyscyplinujące
pracownik nie może być poddawany karom cielesnym i psychicznym, przymusom ani agresji słownej
Godziny pracy
tydzień pracy nie może przekraczać czasu określonego w Kodeksie Pracy
Wynagrodzenie
pracownik musi otrzymywać wynagrodzenie stanowiące wysokość przynajmniej minimalnej krajowej płacy
przekazywane pracownikom w sposób dogodny dla pracownika
wystarczające do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych
Po spełnieniu tych ośmiu warunków organizacja może przejść do punktu 9:
Systemy zarządzania
zdefiniowanie: polityki, procedur i zapisów, Zespołu ds. Spełnienia Wymagań Społecznych, identyfikacji i oceny ryzyka, monitorowania, zaangażowania wewnętrznego i komunikacji, rozpatrywania skarg, weryfikacji i zaangażowania interesariuszy, działań korygujących i zapobiegawczych, szkoleń, zarządzania dostawcami i podwykonawcami.
W celu uzyskania certyfikatu zgodności systemu odpowiedzialności społecznej z wymaganiami SA8000 należy podjąć współpracę z odpowiednią jednostką certyfikującą. W przypadku pozytywnego wyniku przeprowadzonego auditu jednostka wystawia stosowny certyfikat. Po trzech latach należy poddać się re-certyfikacji, aby zachować ważność certyfikatu.
Standard SA8000 jest weryfikowalny, a poprzez wdrożenie jego wymagań staje się gwarantem odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstwa. Również sama certyfikacja przynosi wiele korzyści. Firma posiadająca certyfikat SA8000 prezentuje się jako wiarygodna i etyczna, funkcjonująca w oparciu o najlepsze wzorce związane z zarządzaniem miejscem pracy oraz łańcuchem dostaw. W rezultacie umacnia się pozycja przedsiębiorstwa na tle konkurencji.
W przedmiotowym zakresie oferujemy następujące usługi:
wdrażanie systemów odpowiedzialności społecznej zgodnych z wymaganiami SA8000, polegające na realizacji kompleksowych projektów dostosowywania organizacji, jej systemów i procesów do przedmiotowych wymagań oraz, opcjonalnie, na przygotowaniu systemu do certyfikacji i docelowym uzyskaniu certyfikatu SA8000
oceny zgodności z mającymi zastosowanie przepisami prawa dla określonych w standardzie obszarów odpowiedzialności społecznej
szkolenia z zakresu idei i wymagań standardu SA8000 oraz metodyki wdrażania systemu odpowiedzialności społecznej
audyty systemów odpowiedzialności społecznej na zgodność z SA8000(pierwszej, drugiej i trzeciej strony)
kompleksowe wsparcie w zakresie utrzymywania i doskonalenia systemów odpowiedzialności społecznej
Serdecznie zapraszamy do zapoznania z naszą ofertą
dotyczącą systemu odpowiedzialności społecznej: SA8000
Zachęcamy Państwa do bezpośredniego kontaktu z naszym biurem. Nasi pracownicy chętnie odpowiedzą na pytania, wyjaśnią szczegóły dotyczące naszych usług i pomogą dopasować najlepszą ofertę do Państwa potrzeb.