Systemy sieci handlowych

BRC Global Standards

 
Stworzone przez Brytyjskie Konsorcjum Detalistów (British Retail Consortium BRC), stowarzyszenie reprezentujące interesy wszystkich większych i mniejszych detalistów.
 

BRC Global Standards wywodzą się od powstałego w 1998 roku BRC Food Technical Standard. W odpowiedzi na potrzeby rozwijającego się wtedy przemysłu, opisano standard, który miał wspierać działalność producentów w tworzeniu produktów spożywczych pod ich własną marką. Detaliści i producenci żywności rozpoczęli więc stosowanie ujednoliconych norm w procesie jej produkcji, aby otrzymać bezpieczne i wysokojakościowe produkty spożywcze. W krótkim czasie standard stał się wyznacznikiem dla poziomu działalności firm branży spożywczej i tak jest do chwili obecnej. W momencie, gdy standard zaczął być stosowany w wielu firmach znajdujących się poza granicami Wielkiej Brytanii, stał się z kolei Standardem Globalnym (BRC Global Standard). Stosowany jest nie tylko do oceny dostawców detalistów, ale stanowi również podstawę dla programów oceny dostawcy i produkcji markowych wyrobów.
 

Kontynuując prace badawcze, BRC stworzyło również standardy pakowania (Packing Standards) w 2002 roku, produktu konsumenckiego (Consumer Products Standard) w sierpniu 2003 roku oraz BRC Global Standard w dziedzinie magazynowania i dystrybucji (Storage and Distribution Standard) w sierpniu 2006 roku. Każdy z nich jest kontrolowany i poddawany przeglądowi mniej więcej co 3 lata.
 

Standardy odpowiadają czterem wiodącym standardom technicznym zawierającym wymagania co do produkcji, pakowania, przechowywania i dystrybucji bezpiecznej dla konsumenta żywności i wyrobów. Warto zaznaczyć, iż obecnie większość światowych firm rozważa współpracę jedynie z przedsiębiorstwami, które posiadają certyfikaty mówiące o spełnianiu ich wymogów.
 
 
Wyróżnia się 4 rodzaje standardów:

Standardy powstały w celu zaprezentowania, iż certyfikowane produkty powstały w sposób bezpieczny, legalny i są produktami o wysokiej jakości. Normy te jednak nie zastępują potrzeby testowania produktów lub czynności kontrolnych. W pełni natomiast sprawdzają zgodność stosowanych środków z nałożonymi wymogami.
 

Rzeczywisty proces auditu na zgodność z wymaganiami standardów przeprowadzany jest nie przez BRC, ale przez niezależne jednostki certyfikacyjne. Jednostki te są zatwierdzane zarówno przez BRC, jak i krajowe jednostki akredytujące. Muszą one również spełnić wymagania zawarte w Standard for Product Certification Schemes ISO Guide 65. Lista jednostek znajduje się na stronie www.brcdirectory.com.

 
 

Zachęcamy Państwa do bezpośredniego kontaktu z naszym biurem. Nasi pracownicy chętnie odpowiedzą na pytania, wyjaśnią szczegóły dotyczące naszych usług i pomogą dopasować najlepszą ofertę do Państwa potrzeb.

 
 
Centrum Doradczo Szkoleniowe MALON GROUP Sp. z o. o.
Wrocław, ul. Józefa Piłsudskiego 74, budynek NOT
biuro@iso.org.pl
tel. (71) 789 08 41 lub 604 20 90 43


 

Back to Top