System zarządzania jakością spawania EN 15085 – spawanie pojazdów szynowych i ich części
Procesy globalizacji światowej gospodarki kierujące się głównie wymogami konkurencji zmuszają wytwórców do poszukiwania najkorzystniejszych form prowadzenia działalności, zaspokajania potrzeb i wymagań klientów m.in. poprzez stosowanie elastycznej polityki cenowej, dbałość o terminowość dostaw oraz wysoką jakość produkowanych wyrobów i świadczonych usług gwarantujących bezpieczeństwo użytkowania.
Zapewnienie właściwej kontroli podczas całego procesu realizacji wyrobów stanowi istotną kwestię szczególnie wówczas, gdy z ich wykorzystaniem wiąże się bezpieczeństwo użytkownika, jak ma to miejsce np. w przypadku produkcji pojazdów szynowych, podczas której wykorzystuje się procesy spawania. To od jakości i zastosowanej technologii spawania pojazdów szynowych i ich części zależy bowiem bezpieczeństwo pasażerów.
Jakość spawania nie może być jednak łatwo sprawdzona, a jego skuteczne stosowanie wymaga specjalistycznego zarządzania, wykwalifikowanego personelu i procedur wykraczających poza te, które są brane pod uwagę w ogólnych systemach jakości, takich jak np. ISO 9001.
Potrzeba spełnienia tych wymagań doprowadziła do publikacji rodziny normy EN 15085 „Kolejnictwo – Spawanie pojazdów szynowych i ich części składowych”:
PN-EN 15085-1:2007 Część 1: Postanowienia ogólne;
PN-EN 15085-2:2007 Część 2: Wymagania dotyczące jakości i certyfikacja zakładów spawalniczych;
PN-EN 15085-3:2007 Część 3: Wymagania konstrukcyjne;
PN-EN 15085-4:2007 Część 4: Wymagania produkcyjne;
PN-EN 15085-5:2007 Część 5: Kontrola, badania i dokumentacja;
Kto może wdrożyć system zarządzania jakością EN 15085?
Adresatami normy EN 15085 są przede wszystkim:
Producenci pojazdów szynowych i ich części składowych;
Firmy świadczące usługi spawalnicze dla branży kolejowej;
Wewnętrzne jednostki organizacyjne świadczące usługi montażu oraz wykonujące remonty pojazdów szynowych przy użyciu spawania;
EMC – podmioty odpowiedzialne za utrzymanie pojazdu szynowego (w tym jego elementów). Mogą nim być przedsiębiorstwa kolejowe, zarządcy infrastruktury lub posiadacze – zarejestrowani w Krajowym Rejestrze Pojazdów Kolejowych.
Korzyści wynikające z wdrożenia systemu zarządzania jakością EN 15085:
zwiększenie wiarygodności w oczach Klientów;
zapewnienie, że procesy spawania są wykonywane efektywnie, a produkowane pojazdy szynowe są bezpieczne;
zapewnienie nadzoru nad całym procesem realizacji wyrobu już od etapu projektowania;
zrozumienie źródeł potencjalnych trudności w wytwarzaniu wyrobu oraz ich nadzorowanie;
potwierdzenie, że wytwarzane konstrukcje spawane spełniają wymagania międzynarodowej normy oraz obowiązujących specyfikacji i przepisów prawnych.
Zapraszamy do współpracy w zakresie wdrażania, doradztwa, przygotowania do certyfikacji oraz skorzystania z oferty szkoleniowej dotyczącej systemów zarządzania EN 15085
Zachęcamy Państwa do bezpośredniego kontaktu z naszym biurem. Nasi pracownicy chętnie odpowiedzą na pytania, wyjaśnią szczegóły dotyczące naszych usług i pomogą dopasować najlepszą ofertę do Państwa potrzeb.
Centrum Doradczo Szkoleniowe MALON GROUP
biuro@malongroup.pl
tel. 71 789 08 41 lub 604 20 90 43
Formularze kontaktowe